Arengumaagide Foorum Arengumaagide Foorum
Kuula: Arengumaagide esinemised nÔmme raadios.

KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsőnumite lugemiseks logi sissePrivaatsőnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse  Jutukas 

Surmanuhtluse Ôigsus, mÔttekus?

Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Elu kui sĂŒsteem
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Hiievana
Tumeroheline pÀike
Tumeroheline pÀike

PostitusPostitatud: Reede Jan 09, 2004 4:24 pm    Teema: Surmanuhtluse Ă”igsus, mĂ”ttekus? Vasta viitega

Suht palju on vaieldud sellel teemal.Selline elu-surma teema, mis on ilmselt inimkonna hĂ€llist saati pĂ€evakorras olnud nii ĂŒhel kui teisel kujul.Eks ta diferentseerub pigem erinevate kultuuride vahel, mida erinevates ĂŒhiskondades kujunenud maailma pilt ette nĂ€eb ning kuidas seletab.Minu enda arvamus sellest on suhteliselt kĂ”ikuv, vastavalt meelestatusele mingite keisside puhul.JĂ€lgides eesti ĂŒhiskonda, siis vahel tekib kĂŒll mĂ”te, et miks ei vĂ”iks meil surmanuhtlus kehtida?Olen mĂ”elnud ja jĂ€reldanud, et surmanuhtlus pigem pole moraalselt Ă”ige.Ühelgi inimesel pole ju Ă”igust otsustada teise inimese elu vĂ”i surma ĂŒle, kuigi tapja ise on sĂŒĂŒpingis just endale sellise Ă”iguse vĂ”tmise tagajĂ€rjel.Minu arvates iga kohtusĂŒsteem on mingit moodi omakohtusĂŒsteem.Minu arvates on vale, et Ă”igluse jumalanna, Justice, silmad on kinni seotud - see sĂŒmboliseerib minu jaoks mingit pimedust ning ma ei saa seda aktsepteerida.Totaalsed organisatsioonid on inimese aitamiseks.Elust kĂ”rvaldamine on liialt mehaaniline vahend, see on robustne tagajĂ€rgede kĂ”rvaldamine.Arvan, et tĂ”elised killerid, kelle psĂŒĂŒhika on n.ö. vÀÀrastunud, ei hooli eriti palju neid teatud tegude sooritamisel ootavast surmast.JĂ€rgnevalt oleks nĂŒĂŒd hea saada teiepoolseid arvamusi selle kohta.
ork

PostitusPostitatud: Laup Jan 10, 2004 9:10 pm    Teema: Surmanuhtlus Vasta viitega

Ma ei poolda surmanuhtlust.
Igal inimesel peaks olema vÔimalus ennast muuta.
Surmanuhtlus on selle vÔimaluse ÀravÔtmine.
Kui ma lĂ€htun sellest , et inimene sĂŒnnib ikka ja jĂ€lle uuesti, siis talle ju antakse vĂ”imalus seda tehe.
Teistel inimestel ei tohiks olla Ôigust sekkuda loodusseadustesse.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsőnum MSN Messenger
arre
Valge pÀike
Valge pÀike

PostitusPostitatud: Püh Jan 11, 2004 4:50 pm    Teema: Vasta viitega

olen nĂ”us ,et meil pole seda Ă”igust vĂ”tta teiseld inimeselt elu kui selline.kui see tĂŒĂŒp vĂ”ttis teiselt elu siis kannab ta igal juhul vastust kas ta soovib seda vĂ”i ei.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsőnum
Onkel
Hall pÀike
Hall pÀike

PostitusPostitatud: Kolm Jan 14, 2004 5:36 pm    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:15 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
arre
Valge pÀike
Valge pÀike

PostitusPostitatud: Kolm Jan 14, 2004 7:56 pm    Teema: Vasta viitega

jah milleks raisata nende peale raha ja muid resursse .tagada neile sama mis nemad oma ohvritele tegid.minu arust on ikka see jama vÀheke.kuigi nad oma tegu ei teadvusta ,ega mÔista millised tagajÀrgi see annab. aga vastuse annaavad nad igal juhul nii meie seas ,kui teispoolsuses.
on ka nii jutunud ,et mĂ”istetakse surma ja viiakse see tĂ€ide ,kui tuleb vĂ€lja ,et oli hoopis sĂŒĂŒtu selles teos. elu aga on juba vĂ”etud..
Tagasi üles
Onkel
Hall pÀike
Hall pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 9:56 am    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:16 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
kerca
Beez pÀike
Beez pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 11:21 am    Teema: Vasta viitega

Aga see teema, et kui mÀÀratakse surmanuhtlus, siis keegi peab selle tĂ€ide viima. Millisele inimesele pannakse siis see kohustuslik sĂŒĂŒ vĂ”tta teiselt elu - loome kĂŒll mĂ”rtsuka tapmiseks uue mĂ”rtsuka

ja kui tapmise karistus on tapmine, siis peaksime ju uut mÔrtsukat karistama, mÀÀrates talle surmanuhtlus ja ...

Ei, nĂŒĂŒd lĂ€hen ma pambusesse Laughing

ÜhesĂ”naga, surmanuhtlus pole vĂ€ljapÀÀs.

Ja kas pole mÔrtsukale suurem karistus see, kui ta peab ELAMA oma teadmisega, et on tapnud. No muidugi on mÔnel ka sellest poogen.

Oot, kuidas see teooria oligi - selline inimene, kes ei austa elu, on madal ja vÀhearenenud, on oma teekonna alguses. Nagu laps. Kui laps teeb pahandust, kuidas siis oleks Ôige karistada - ihunuhtlus vÔi selgitamine...

Kuigi vangla pole kĂŒll mingi hĂŒva koht kasvatamiseks ja arendamiseks - kui, siis ainult kurjategia profesiooni tĂ”stmise asutus e ĂŒlikool
Hiievana
Tumeroheline pÀike
Tumeroheline pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 3:33 pm    Teema: Vasta viitega

Nojah see ressursside ebaĂ”iglane ĂŒmberjaotamine on mindki mĂ”tlema pannud.PĂ”hjus, miks me eestis peaksime neid inimvarje ĂŒlalpidama, on suhteliselt olematu.Meil on vististi euroopas enim vange tuhande elaniku kohta, ning oma ĂŒhiskonna kĂ”rge jĂ€rjega me just vĂ€ga marulist aplodeerimist esile ei kutsu.Pensioni nĂ€ide eelkĂ”neleja poolt oli vĂ€ga markantne ebavĂ”rdsuse ilming.Kuid tahes-tahtmata moraalsele tasandile sisenedes, ei leia ma mingit arukat pĂ”hjendust elust vabastamisele.Kunagi esimese EV ajal oli lisaks paljudele nutikatele asjadele olemas nö sunnitöö, mis oli selliste kergemate sulide ning pĂ€evavaraste pĂ€rusmaa.Nad tegid pĂ€evotsa rasket fĂŒĂŒsilist tööd, said isegi mingi sĂŒmboolse rahanatukese ning tagasihoidliku peavarju.Sunnitöö ajaline kestvus sĂ”ltus muidugi kuriteo raskusastmest, kuid kaasati ka luuslangi lööjaid ning lihtsaid ĂŒmber jĂ”lkujaid, kes oma eksistentsiga nagunii tsiviilmaailmale suuremat kasu ei toonud.Muidugi pĂ”genemiskatse tĂ€hendas mahalaskmist - nĂ”nda nĂ€gi ette karm reaalsus.Minu ettepanek oleks ka tĂ€napĂ€eval meie ĂŒhiskonnas sunnitöö kasutusele vĂ”tta.See peaks olema raske fĂŒĂŒsiline töö, see vĂ”ib tunduda labasena, kuid töö tegi ahvist inimese, ning kĂŒllap teeb ka kurjategijast.Mis oleks see, mida meil vangid vĂ”iksid teha?Ma ise pakuksin vĂ€lja teetöid ning nĂ€iteks paemurdudes töötamist.Kuigi vangla on totaalse organisatsioonina ĂŒlesannetelt vĂ”rreldav AA-klubiga, kus korraldatakse samuti ĂŒmbersotsialiseerumist, siis mastaabid on vĂ€gagi erinevad ning kinnipidamisasutus tĂ€napĂ€eval pigem sĂŒvendab kuritegelikke kalduvusi.Viga on selles, et vangidele on vĂ”imaldatud kogu see aeg maailmas ĂŒksteisega suhelda, nii toimubki kuritegevuse Ă”ppimine, sest lĂ€vitakse ainult omasugustega.See aeg tuleb vangidelt Ă€ra vĂ”tta, nagu ajateenijalt, et too rumalusi vĂ€lja ei hakkaks mĂ”tlema.Raske töö on parim aja tĂ€ide.Mina ĂŒtleksin, et mĂ”rtsukatele oleks sobiv eluaegne sunnitöö.
Onkel
Hall pÀike
Hall pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 5:32 pm    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:16 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Hiievana
Tumeroheline pÀike
Tumeroheline pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 9:02 pm    Teema: Vasta viitega

Heh, Onkel, ega sa praegu uudisekĂŒnnist sellega kĂŒll eriti ei rebestanud.InimĂ”igused ei saa kunagi tĂ€ielikult valitsema ning kus iganes neid jĂ€rgida pĂŒĂŒtakse, seal luuakse pĂ€evast pĂ€eva idiootsusi.Guantanamo on hea nĂ€ide sellest, et need ei saa kunagi tĂ€ielikult kehtima ning tavaameerika on hea nĂ€ide sellest, mis tagajĂ€rgi toob liigne Ă”iguste jagamine.Tulemus on hale ning seda pĂŒĂŒtakse ravida surmanuhtlusega, mis kĂ”ik kokku moodustab rumaluse tipp saavutuse.Keda kuradit huvitab, et vang tööd ei taha teha.Ta ise pakub ohvrile valikuvĂ”imalusi vĂ”i?
Onkel
Hall pÀike
Hall pÀike

PostitusPostitatud: Reede Jan 16, 2004 9:56 am    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:17 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Poder
Lilla pÀike
Lilla pÀike

PostitusPostitatud: Kolm Veeb 11, 2004 1:31 pm    Teema: Surmanuhtlusest. Vasta viitega

Kohtupidamise tulemus ei ole mitte Ă”iglane otsus, vaid ĂŒhiskonna hinnang kohtualusele. Surmanuhtlust tuleks rakendada retsidiivi puhul, st nĂ€iteks, et kui on juba kolmas kriminaalkaristus, tuleks juba kĂ”ne alla. Seega iga inimene, kes satub korduvalt pahandustesse, oleks teadlik riskist.
Ma ei ole nĂ”us vĂ€itega, et tappa ei tohi, sest inimesele tuleb alati anda vĂ”imalus. VĂ”imalus oli juba enne, kui me vaatleme sellist ĂŒhiskonna poolt heakskiidetud tapmist.
Mis puutub asja usulisse kĂŒlge, siis siin on ju vĂ€ga palju variante. NĂ€iteks minu usk ei keela tapmist, kuid ta ka ei Ă”huta sellele. Ma usun, et minu jumalal on ĂŒsna ĂŒkskĂ”ik, kuidas inimesed surevad ning kui ta ka oma kummardajatele veidi mugavamat elu ja surma vĂ”imaldab, siis ikka ainult seepĂ€rast, et see talle kasulik on.
Johannes Tee
Valge pÀike
Valge pÀike

PostitusPostitatud: Kolm Veeb 11, 2004 2:21 pm    Teema: Vasta viitega

Asjale ei ole ĂŒhest vastust. SĂ”ltub situatsioonist.

Kui on arstitÀdi, kiirabi, miilits, vanglad, kui elatakse mugavalt ja hÀsti, siis pole surmanuhtlust tarvis.

Kui ollakse pidevas ohus, kui ĂŒksikisiku eksimus vĂ”ib tervele rahvale saatuslikuks saada ja igasugune anarhia vĂ”ib lĂ”ppeda hĂ€vinguga, siis on surmanuhtlus paratamatu.
Tagasi üles
ork

PostitusPostitatud: Kolm Veeb 11, 2004 10:20 pm    Teema: Vasta viitega

johannes tee

kĂŒsin ĂŒhe asja.
kas inimene elab ĂŒhe korra vĂ”i mitmeid kordi?
kui selles kokku leppida(omavahel kasvÔi), siis sellest lÀhtuvalt saaks jÔuda loogilise jÀrelduseni.
-- kui inimene elab ĂŒhe korra( nagu ateistid arvavad, vĂ”i Ă€kki kristlased ka?), siis tĂ€hendab surmanuhtlus selle ainukese ja pĂŒha katkestamist.
milline peab olema kuritegu, et vÔtta endale vastutus selle katkestamise eest?
--kui inimene elab mitmeid kordi, siis poleks nagu suurt vahet, kui pikk konkreetne elu on... ainult ĂŒks nĂ”ks on... inimene on teadlik ainult selle sama elu ajal, millise tagajĂ€rje mingi tegu toob, kui elu katkestada, nĂ€eb ta eelmiste elude tagajĂ€rgi, ega saa teha jĂ€reldusi ja ennast muuta, kuna ei ole teadlik pĂ”hjusest.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsőnum MSN Messenger
Johannes Tee
Valge pÀike
Valge pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Veeb 12, 2004 4:09 pm    Teema: Vasta viitega

ork kirjutas:
kĂŒsin ĂŒhe asja.
kas inimene elab ĂŒhe korra vĂ”i mitmeid kordi?

Ma vĂ”in öelda oma arvamuse - ĂŒhe korra. Aga see ei oma antud probleemi suhtes tĂ€htsust.

Inimese tapmine on halb, olgu see inimene milline tahes. Aga inimene on animal sociale & politicum. Kui sureb 10 inimest, siis on see veel halvem. Kui on valida esimese vÔi teise vahel, siis teine on halvem. See on raske valik kahe halva vahel.

Kujutlege hetkeks situatsiooni - valige mingi hulk tuttavaid, mitte ainult toredaid inimesi vaid kĂ”ikvĂ”imalikke, sadakond. Kujutlege, et need inimesed sattuvad kĂ”rbesse, peavad seal ellu jÀÀme ja teie olete nende valitseja. Üks nende hulgast on lohakas, ei pese oma potti millest sööb. Poti sisu lĂ€heb pahaks, see inimene saab haiguse, haigusest tekkib epideemia. Mida selle inimesega teha? Milline otsus langetada? Oleks seal kaasas arstitĂ€di ja kiirabi oleks lihtne. Kujutlegem, et pole.
Tagasi üles
Hiievana
Tumeroheline pÀike
Tumeroheline pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Veeb 12, 2004 8:27 pm    Teema: Vasta viitega

<<Ma ei ole nÔus vÀitega, et tappa ei tohi, sest inimesele tuleb alati anda vÔimalus.>>

Me rÀÀgime surmanuhtlusest.Surmaotsuse tÀideviiale tuleb anda vÔimalus???VÔi kellele???
Ikonoklast

PostitusPostitatud: Püh Veeb 15, 2004 8:12 pm    Teema: Vasta viitega

Ma nĂŒĂŒd ĂŒritan summeerida oma arvamust.

Mina olen tÀielikult surmanuhtluse vastu. Alati peab leiduma mingi teine vÔimalus.

Surmanuhtlus tĂ€napĂ€eva maailmas on minu silmis konkreetne nĂ€ide riigi vĂ”imetusest olukorda lahendada. Kuna muud vĂ”imalust nad ei nĂ€e, ĂŒritavad nad selliselt situtatsioonist kĂ”ik jĂ€ljed kustutada, lĂŒĂŒes maha loo peategelase.

NĂŒĂŒd alternatiive surmanuhtlusele. Vangistus? VĂ€ga vana vahend, aga vĂ€ga mĂ”juv -
a) ĂŒmberkasvatamisefekt nende kurjategijate puhul, kes pole paadunud. Ehk siis need, kes "kogemata" kuriteo toime panid, ehk siis mingi ekstreemse olukorra sunnil.
b) ĂŒhiskonnast isoleerimise efekt paranemislootuseta kriminaalide puhul.

Aga vangide ĂŒlalpidamiskulud? TĂ”sine probleem. Miks peab vang elama paremini kui mĂ”ni vaba inimene ning samas selle heaks mitte midagi tegema? Lahendus: tagasi sisse viia sunnitöö. Ehk siis - vang peab oma toidu ning muu samamoodi vĂ€lja teenima nagu iga teine inimene. Kui ei tööta, siis ei söö, las sureb maha. See oli tema oma valik.

Tagasi surmanuhtluse teemadele. VastuvÀiteid:

Brutaalne, julm. Justkui tagasi pimedasse minevikku. Lisaks sellele pean ma hukkamist keskmisest mĂ”rvast kohutavamaks. MĂ”rvatut pussitatakse selja tagant, tema ei tea asjast lĂ”puni midagi. Ent surmamĂ”istetu peab pidevalt ootama ja ootama, tihti kuid vĂ”i aastaid. Siis viiakse ta tapapakule, jĂ€rsku lĂŒkatakse vĂ€rk edasi, veel ootamist... Seaduse poolt soositud piinamismoodus? JÀÀb kĂŒll selline mulje.

SĂŒĂŒtute hukkamine. Kui mĂ”rvar hoiab suu lukus ning ohver teeb seda niikuinii, siis ei saa ju iial milleski kindel olla. Kuid ka lihtsamates situatsioonides on pĂ€rast vĂ€lja tulnud, et see, kes maha lasti, polnudki milleski sĂŒĂŒdi. Elu tagasi anda ei saa, mis teha? Siinkohal hea tsitaat SĂ”rmuse Vennaskonnast - "Paljud, kes elavad, vÀÀrivad surma. Ent ka paljud, kes surevad, vÀÀriksid elu. Suudad sa neile seda tagasi anda? Kui ei, siis Ă€ra pilla nii kergekĂ€eliselt surmaotsuseid." SuurepĂ€rased read.

Ohver juba on elavate kirjast lahkunud. Kas oleks vaja veel teist surnut, ehk siis seda, kes sĂŒĂŒdi mĂ”istetakse ning maha lastakse. VĂ”i nĂ”uab rahvas ikka veel tsirkust?

Tapjate vale hindamine. Seadus kĂ€sitleb ĂŒldiselt kĂ”iki mĂ”rva sooritanuid ĂŒhtviisi mĂ”rvaritena. Kuid tegelikkuses pole see nii. Suurem osa tapjatest ei ole paadunud killerid. TĂ”enĂ€oliselt edaspidi vĂ”taksid nad elu pigem endalt kui kelleltki teiselt, olles nĂ€inud, mis tunde tapmine tekitab. Nad olid lihtsalt mingil viisil vĂ€ljapÀÀsmatusse olukorda sattunud ning tapmine kui lahendus toimus hetke ajel. Kas on Ă”igus sellist isikut, kes on vĂ”ibolla hea ja lahke inimene, mĂ”rvariks tembledada? Minu arust mitte.

Ohvri perekond (kui seda on), kaotas ohvri nĂ€ol ĂŒhe liikme. Ehk oli see pere toitja? KahetsusvÀÀrne lugu. Kuid vĂ”ib-olla on ka sĂŒĂŒdimĂ”istetu samasugune pereisa. Kas nĂŒĂŒd tuleb tema perekonnalt toitja samuti Ă€ra vĂ”tta? Ja kui mĂ”rvari lapsed jÀÀvad isata, milles nemad sĂŒĂŒdi on? Kas nende tulevases viletsuses (mis ĂŒpris kindel on: vaesus, vaimne muserdatus) vĂ”ib nende endi eksistentsi sĂŒĂŒdistada? Seljuhul jÀÀb Ă”igussĂŒsteemi jĂ€rele kahjukannatajaks ikkagi tĂ€ielikult sĂŒĂŒtu inimene, ehk siis peaaegu igaĂŒks, kes mingil moel mĂ”rva vĂ”i selle asjaosalistega seotud on.

Ehk siis kokkuvĂ”tteks - surmanuhtlus ei tee muud, kui rahuldab verejanulise ĂŒhiskonna kĂ€ttemaksuhimu, pannes kĂ”ik, kes sellest hukkamisest mingit rahuldust saavad, otsekohe paadunud maniakkide rolli. Lisaks sellele otsest kasu ei saa hukkamisest keegi, pigem tekitab see uutes inimestes kibestumist. On's seda kĂ”ike vaja?
Tagasi üles
Onkel
Hall pÀike
Hall pÀike

PostitusPostitatud: Esm Veeb 16, 2004 6:01 pm    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:17 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Ikonoklast

PostitusPostitatud: Esm Veeb 16, 2004 7:11 pm    Teema: Vasta viitega

Onkel kirjutas:
Ikonoklast kirjutas:
MĂ”rvatut pussitatakse selja tagant, tema ei tea asjast lĂ”puni midagi. Ent surmamĂ”istetu peab pidevalt ootama ja ootama, tihti kuid vĂ”i aastaid. Siis viiakse ta tapapakule, jĂ€rsku lĂŒkatakse vĂ€rk edasi, veel ootamist... Seaduse poolt soositud piinamismoodus? JÀÀb kĂŒll selline mulje.

Aga kes kÀsiks sel mÔrvaril sedasi talitada
Miks peaksime temaga inimlikumalt kÀituma kui tema meiega???

Onkel kirjutas:
Ikonoklast kirjutas:
Ohver juba on elavate kirjast lahkunud. Kas oleks vaja veel teist surnut, ehk siis seda, kes sĂŒĂŒdi mĂ”istetakse ning maha lastakse. VĂ”i nĂ”uab rahvas ikka veel tsirkust?

Mitte tsirkust vaid Ôigust.
Mis Ă”igus on mĂ”rvaril kustutada teise inimese elukĂŒĂŒnal aga tema elukĂŒĂŒnalt kustutada ei vĂ”i

Aga miks peaksid sellega tegelema inimesed kohtusĂŒsteemis ehk siis need, kes ei kurjategija ega ohvriga mingil moel seotud polnud? Seljuhul oleks ainuĂ”ige, et kogu kohtumĂ”istmine anda ĂŒle ohvri lĂ€himatele sugulastele.
Tagasi üles
Hiievana
Tumeroheline pÀike
Tumeroheline pÀike

PostitusPostitatud: Püh Märts 21, 2004 11:48 pm    Teema: Vasta viitega

Praegu mĂ”tlen, et surmanuhtluse kasutamine ei olenegi niivĂ”rd valitsevast riigikorrast - demokraatia vĂ”i mitte, autoritarism vĂ”i mitte, sĂ”javĂ€eline vĂ”i usu-fundamentaalne diktatuur.NĂ€iteks kĂ”igi riikide iidol USA keevitab "tĂ€htede ja triipude" lehvides parima kĂ”rgepinge toel neid samu ĂŒhiskondlikke jÀÀkprodukte, kuigi meedias esitatakse 24x7 lastelaulu pealkirjaga "demokraatia hĂ€ll".Tundub, et riikide suurus, nii geograafiline kui majanduslik-poliitiline vĂ”imsus seavad teatavad absoluutsed tingimused.Ma ei oska öelda, kas see on riiklik, administratiivne enesekehtestus vĂ”i mingi dogmaatika, kuid vĂ”ttes ette sellised föderaalsed gigandid nagu USA ja Vene, siis neil kahel on ĂŒsna vÀÀrastunud nĂ€gemus demokraatiast ning ĂŒhine heakskiit surmanuhtlusele.VĂ€iksemad sĂ”sarad liitriigid ja lapseohtu unitaarriigid ei pea oma kodanikke mingite totaalsete "meeldetuletustega" turgutama, poliitikud muidugi köhivad sama moodi tolmu, ent killerid jÀÀvad oma vip kongidesse satti passima ja pleikut mĂ€ngima, kuniks sots.dem vahetab mĂ€hkmeid ja topib putru suhu.Teisalt vĂ”ib jĂ€llegi selle surmanuhtluse tagapĂ”hi vĂ€ljenduda omalaadse kaitsevahendina inimeste vastu.Mida suurem riik, seda rohkem leidub teisitimĂ”tlejaid, marginaalseid inimgruppe, ĂŒhesĂ”naga kirju nagu pedede lipp.KĂ”ik need "teisitimĂ”tlejad" on riigi silmis vĂ”imuÔÔnestajad nagu jeesuski ning surmanuhtlus tuleb siinkohal appi sisepoliitilise vahendina inimesest vabanemiseks.Ühelgi suurriigil, riigikorrast olenemata, ei ole mingeid probleeme kirjutatud seadustest möödavaatamisega, surmanuhtlus omab minu arvates lisandvÀÀrtuse positsiooni.Mida suurem riik, seda vĂ”imsamalt peseb propagandamasin kodanike ajusid - lisaks "vĂ€ga pahadele" killeritele, jalutavad mööda rohelist linolempĂ”randakatet elektritoolile ka sellised vennikesed, kel on miskit vĂ”imu kohta öelda olnud.Surmanuhtlus on absoluutne vahend kĂ”valdamaks dissidente, meediale poseeritakse seda hirmutamise eesmĂ€rgil.NĂ€iteid vĂ”ib tuua Venemaalt tsetÂčeenide vĂ€likomandöride kohta - pikema jututa surmanuhtlus.USA-st ning Guantanamost ja islamipaharettidest rÀÀkimata.
Tagasi üles
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Elu kui sĂŒsteem Kőik ajad on GMT + 3 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes

© 2001, 2005 phpBB Group