Arengumaagide Foorum Arengumaagide Foorum
Kuula: Arengumaagide esinemised nÔmme raadios.

KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsőnumite lugemiseks logi sissePrivaatsőnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse  Jutukas 

NÀhtavast ja nÀhtamatust ainest artistlikkuse nÀitel

Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Hella valgussĂ€hvatused
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Hella
Arengumaag

PostitusPostitatud: Kolm Apr 16, 2014 11:04 am    Teema: NĂ€htavast ja nĂ€htamatust ainest artistlikkuse nĂ€itel Vasta viitega

Viimasel kahel nĂ€dalal on Tokroda rÀÀkinud nĂ€htavast ja nĂ€htamatust ainest. Minu pĂŒĂŒdlus on kirjutada sellest foorumisse ka konspekt, kuid esmalt kirjutan seostest, mis tekkisid enda eluga.

Olen elu jooksul viljelenud kahes vormis artistlikku tegevust: viiulimĂ€ng ja tants. Esinemisega on see hĂ€da, et 3-5 minuti jooksul tuleb anda endast vĂ€lja parim sellest tööst, mille kallal oled meeletult kaua tööd teinud. Ideaaltulemusena nĂ€eb iga artist seda, et ta suutis publikut sisemiselt puudutada ehk arengumaagide keeles - tekitada vastasmĂ”jusid. Enamasti juhtub see siis, kui artist ka ise naudib ja on vaimustunud sellest, mida teeb. Siin aga peitub iga artisti probleem - kuidas sĂ€ilitada vaimustust ja naudingut millestki, mida meeletult kaua teed ja ĂŒksipulki kvaliteedi nimel lĂ€bi hakid?

Tegelikult on selline mĂ”tlemine enamasti juba kĂ”rgem tase. Madalam tase on see, et keskendutakse ainult tehnikale ehk asja nĂ€htavale ja mÔÔdetavale poolele. Kui nii hakata ringi vaatama, siis on see lausa kummastav, kui vĂ€hese sisemise ehk nĂ€htamatu ainesega inimesed lepivad. VĂ”tame kasvĂ”i asjaolu, kuidas tĂ€napĂ€eval on moes klassiklalisi teoseid masimaalse kiiruse ja robotliku tĂ€psusega mĂ€ngida. Ette antud teos, tuleb ette antud viisil, ette antud tulemusega mĂ€ngida. Ja see sammuke sealt edasi, kus sul on lubatud sisse panna tĂŒkike oma hingest, enda omapĂ€ra vĂ”i originaalsus, kuulub ĂŒhele, kahele valitule tuhandetest ja tuhandetest. Sest muul juhul öeldakse sulle, et see on kĂŒll huvitav, aga nii lihtsalt ei tehta ja sina pole piisavalt kuulus ja autoriteetne, et midagi siin omamoodi teha.

Tantsu puhul tunduvad asjad Ă”nneks vĂ€hem organiseeritud olevat. Olen nii viiuli kui tantsu puhul kasutanud enda meetodeid, kuidas sĂ€lilitada entusiasmi ja naudingu allikas sellest, mida teed. (VĂ”ib-olla on see pĂ”hjuseks, miks minu ĂŒlipedantne ja lugupeetud pensioniealine eluaeg akadeemilise Ă”ppejĂ”una töötanud Ă”petaja mind lahkumast pidurdada pĂŒĂŒdes hakkas rÀÀkima, kuidas olen kĂ”ige erilisem ja andekam Ă”pilane tema elus. Ja kuidas minu kaotus on Eesti muusikale suur kaotus) Sest vastasel juhul lihtsalt enam ei jaksa, ei taha, ei suuda. Üks vĂ”imalus on elada teiste inimeste vaimustuse allikal ning kasutada konkreetses maailmas positsioneerimise jĂ”udu. Selleks tuleb hĂ€sti palju vĂ€list tööd teha - reklaam, strateegilistes kohtades esinemine... Kuid selle tee puhul tuleb arvestada ka ette antud vormi piiridega. Sa pead ette antud standardi piirides olema huvitav. Tokroda ĂŒtleb selle kohta - palju mÀÀgimist ja tibake asjalikku. Nii tekibki iga artisti probleem - sa teed kĂŒll tehniliselt kĂ”ik standardi jĂ€rgi, kĂ”ik saavad sellest aru ja see on mÔÔdetav. Kui antakse tulemusele kĂ”rge hinne, eraldab maailm sulle portsu nn entusiasmi energiat, mille abil saab inimesi sisemiselt puudutada. Aga pĂŒĂŒdlejaid selle energiakingituse suunas on palju, vĂ”idavad vaid vĂ€hesed. See on paradoks - kuidas leida ette antud standardites seos iseenda entusiasmi allikaga?

Minu meetodid, kuidas ammutada endasse varjatud tumeainet:
* töötada vahel hĂ€sti suurelt ja ĂŒlepakutult, igale tundeajendile reageerides;
* kasvatada endasse lisaks tĂ€ppistehnikule ka ĂŒks vabameelne nn lillelaps;
* unustada aeg ja eesmÀrk ning lihtsalt vÔtta nauditavast kinni;
* samal ajal mÔistusega pidevalt Àra registreerida, mis tekitas endasse mÔjusid. SeejÀrel standardi piire tÀpselt teades pikkida neid sisse sinna, kus asi ei lÀhe piiriga vastuollu.

Kui aga lasta lahti konkreetsete maailmade standarditest, tekib kĂŒll sihtgrupi probleem, kuid vĂ”imalused nĂ€htamatu aine saamiseks lĂ€hevad oluliselt suuremaks:
*pĂ€he tulnud fantaasial kontseptsiooni teostamine pakatab energiast, kuna ilmsiks saab sisemusest tulev tung. See on see hetk, kus me teeme kĂŒll kunsti, aga ilmsiks saab inimeseks olemise uus tahk. Aga seda vaid juhul, kui sul on olemas inimesed, kes seda vastu suudavad vĂ”tta ehk kelles tekivad nĂ€htamatu aine tĂ”ttu vastasmĂ”jud. Sest vastasel juhul oled ĂŒksik kunstnik, keda mitte keegi ei mĂ”ista.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsőnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Hella valgussĂ€hvatused Kőik ajad on GMT + 3 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes

© 2001, 2005 phpBB Group