Arengumaagide Foorum Arengumaagide Foorum
Kuula: Arengumaagide esinemised nõmme raadios.
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsőnumite lugemiseks logi sissePrivaatsőnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse  Jutukas 

Mida teha mahlakuu 11-ndal päeval

 
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Uudised ja seaduspärasused
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Külaline






PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 10:36 pm    Teema: Mida teha mahlakuu 11-ndal päeval Vasta viitega

munapĂĽha ehk KEVADPĂśHA, kiigepyha

on maarahva vana pyha, mis kunagi seostati kirikliku lihavõttepyhaga.
Munapyhaga kaasneb hulk muistseid kombeid, mis tihtipeale yhised teiste Euroopa või Soome-Ugri rahvastega.

AEG. Munapyha jääb ajavahemikku 22. III – 22 ja on tänavu 11. mahlakuud. On looduse ja elujõu tärkamise aeg.

TĂ„HENDUS. Muna on elu ja õnne seeme ning yhtlasi symbol. Kevadpyha on järgneva kevade ja suve seeme – muna. Munapyhal tehtust kasvab välja järgmiste kuude õnn. (Munade)pyha on murranguaeg, mil tehtust või tegemata jäetust sõltub taas inimese, tema lähedaste ja majapidamise hea käekäik. Kuna põhja poole saabub kevad hiljem, pole see pyha seal nii tähtis kui lõuna- ja lääne pool.

NELJAPÄEV ENNE MUNAPYHA on suur neljapäev. Siis peaks hästi vara tõusma ja ette võtma kodune suurpuhastus. Yhtlasi on see kõige kurja ja soovimatu tõrjumise ja eemalepeletamise päev. Loitsude ja taigadega kaitstakse pere ja majapidamine kõige soovimatu eest.

Kui neljapäeval pole võimalik suurpuhastust ette võtta, sobib selleks ka
laupäev. Lõuna-Eestis seatakse neljapäeval yles ka kiiged.

Laupäeval peaks tingimata käima saunaski, et puhtaks saaksid ka inimese ihu ja hing. Pyhade-eelsel suurpuhastusel on sygavam tagapõhi. Pyha aeg nõuab puhtust ja valgeid rõivaid, et asjad laabuksid soodsalt, inimesel oleks tervist ja õnne.

Laupäeval tuleks valmis keeta munad ja valmistada muud piduroad – munavõi ja munapudru ning praad. Ka pyhadeõlu tuleks osta valmis laupäeval. Kes teeb õlle ise, peaks selle käima panema juba nädalapäevad varem.

MUNAPYHA HOMMIKUL tõustakse enne päikesetõusu. Peremees või perenaine urbib teisi – lööb magajatele kergelt urvaokstega vastu tekki. Urbimine toob virkust, jõudu ja tervist. Urbimisesõnu vaata urbepäeva jutu juurest või aadressilt haldjas.folklore.ee

Pestakse nägu puhta veega, millesse on pandud muna, hõberaha või pajuurbi. Hea kui see oleks allikavesi. Veab sellel, kes saab pesta otse allikal. Pesemine teeb terveks, virgaks, jumekaks, inimene pysib kaua noor, tema silmad aga terved ja teravad.

Minnakse välja päikesetõusu vaatama. Kõneldakse, et sel hommikul päike tantsib. Sellelgi taval on sygavam põhi – kes tõuseb enne päeva ja näeb selle tõusu, saab osa päevatera jõust. Liivlastel kaasneb sama kombega lindude tervituslaul TÂąir
tÂąor linkist mida paljud kindlasti teavad.

Lõuna- ja Lääne-Eestis algab munadepyhal kiigeaeg. Kiikujad peavad
kiigevalmistajatele tingimata muna andma. Kiikumine puhastab inimest
seesmiselt, teeb keha ja vaimu kergeks ning loob hea käekäigu. Maarahvas teadis, et kiikumine edendab ka linakasvu ja loob viljaõnne. Kylmade ilmade puhul tehti kiik varem rehealla, sest kiikuda pidi munapyhal tingimata saama.

Virumaal, Järvamaal ja osalt Harjumaal tehti munadepyhal lauahyppamist. Tugev laud pandi yle paku ja hakati siis yksteist õhku hyppama. Sellegi tegevuse mõte on sarnane kiikumisele.

MUNA. Munapyhal tehtust kasvab välja järgmiste kuude õnn. Muna värvimine, ja värvimine eeskätt punaseks, on iidne nõidus, ehk taig, mis toob inimesele edenemist.


MUNAMÄNGUD. Munakoksimine e. triksimine, e. tiksutamine. Kelle muna jääb terveks, see saab teise muna endale. Hallistes mõteldi enne koksimist valmis salamõte. Kelle muna jäi terveks, selle mõte läks täide, teise muna sai veel pealekauba. Sellist asja nimetati ragelemiseks.

Munaveeretus e. munaloomka on mäng, kus laudadest rennis või liivast kaldrajal veeretatakse kordamööda mune. Kelle muna vastu satutakse, selle oma saadakse endale. Mängib tavaliselt hulk rahvast. Setumaal mängitakse seda tihtipeale kiigeplatsil veel nyydki.

MUNADE VĂ„RVIMINE

Punaseks – madararohujuurtega;

roheliseks – kivisamblaga;

kollaseks – sibulakoortega.

Värvitud on veel vihalehtedega, rukkiorasega, linaseemne aganatega, kuusekäbide
ja puukoorega.

Kokkuvõtvalt, kui keegi tahab pidada munapyhi maarahva kombel, siis enne pyha tuleks koristada eluruumid, käia saunas ja värvida munad. Pyhadehommikul
Tagasi üles
bMp
Beez päike
Beez päike


Liitunud: 7 Juul 2004
Postitusi: 278

PostitusPostitatud: Esm Juul 19, 2004 1:58 pm    Teema: Re: Mida teha mahlakuu 11-ndal päeval Vasta viitega

Asjalik nõuanne
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsőnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Uudised ja seaduspärasused Kőik ajad on GMT + 3 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


© 2001, 2005 phpBB Group