Arengumaagide Foorum Arengumaagide Foorum
Kuula: Arengumaagide esinemised nõmme raadios.
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse  Jutukas 

Kuidas hoiduda sektistumisest

 
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Uudised ja seaduspärasused
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
lendmadu
Valge päike
Valge päike


Liitunud: 9 Jan 2004
Postitusi: 34
Asukoht: Tartu linn

PostitusPostitatud: Kolm Märts 31, 2004 12:36 pm    Teema: Kuidas hoiduda sektistumisest Vasta viitega

.

Tõnu Lehtsaar
Äärmusliku usugrupi psühholoogia
Sarjast : Loenguid pastoraalpsühholoogiast
Tõnu Lehtsaar kirjastus, Tartu, 1997.


Raamatus on kirjas dotsent Tõnu Lehtsaare loengumaterjalid, kus usuäärmusgruppe uuritakse pastoraalpsühholoogilisest vaatenurkadest. Selles mõttes neutraalne materjal, et kui kõik usuäärmusgruppe iseloomustavad tunnused läbi vaadata, siis mahuksid nende alla ka meie suured kristlikud kirikud, näiteks luterlased (fakt mida muidugi autor ei saagi mainida). Raamat on oluline sellepärast, et tänapäeval on igasugu (usu)gruppe palju ja mõnikord nad ei pruugi tegelikult usuga (religiooniga) üldse seostudagi, näiteks teatavate võitluskunstide harrastajate ühingud, parteid.

Eesti usu ja muid organisatsioone varitseb sektistumine, samas on see ka mõneti vajalik, sest kindlakäelise liidrita ähvardab neid lagunemine või oma näo kaotus. Soovitan kindlasti lugeda originaalteksti, sest see siin on liiga lühike konspekt ja ei ole sõna-sõnalt ümber kirjutatud.

Äärmusliku usugrupi tunnused (teoreetiline mudel).
Seda on erialakirjanduses kõige enam käsitletud.
Religioon koosneb 6 komponendist: rituaal, doktriin, emotsioon, teadmine, eetika ja osadus.
Rituaal:
Selle põhifunktsiooniks religioonis on uskumuste nähtav väljendamine ja kinnistamine. Uue, püsimis eeldustega, usuliikumise teke algabki rituaalide tekkest. Üheks klassikalises rituaaliks religioonis on liikmeksarvamine. Äärmusliikumise loovad ainuomase tunnuste süsteemi mille alusel saab liikmeks.

Doktriin:
See on seisukohtade süsteem, millele teatav usuliikumine on rajatud.Uusliikumised rõhutavad tavaliselt mõnd erilist seisukohta. "Äärmusliku usugrupi "teoloogia" üheks omapäraks on see, et ta määratleb tõelise pühaduse kriteeriumi, jagades inimesed "meieks" ja "nendeks" " lk. 16. Samas gruppi mitte kuuluvatele inimestele tundub grupi doktriin veidrana. Grupi liikmed aga ei võta nende poole väljastpoolt suunatud kriitikat tõsiselt ja arvavad, et tõde kuulubki ainult valituile.

Emotsioon:
Äärmuslikud usuliikumised on tavaliselt emotsionaalsemad kui traditsioonilised. Võidakse taotleda kindlaid emotsionaalseid seisundeid nagu ekstaas, meditatsioon, eufooria jne. Tähtis on grupi lõõgastav ja stressi vähendav mõju. Inimesed liituvad äärmusliikumisega tihti just sisemise kriisi ajal. Grupiliikmete kuulekuse ja alistumisega saavutatakse kaaslaste heakskiit ja sisemine kindlus. Vastuhakk grupile tekitab jälle vastupidiseid emotsioone. Probleemid tekivad siis kui inimene hakkab eelistama emotsionaalseid elamusi tavaelule.

Teadmine:
See tähendab kursisolekut liikumise tekstide ja olulisemate põhimõtetega. Tavaliselt on äärmuslased kursis oma õpetusega, aga teistsugused filosoofilised ja teoloogilised vaated loetakse taunitavateks, ebapühadeks või tarbetuteks. Usulised mõisted võidakse ümber defineerida astavalt antud grupi vajadustele.

Eetika:
See on üldine käitumisnormide ja väärtuste süsteem, millest usugrupis lähtutakse. Sageli on äärmusliikumistel oma eetika, mis võib erineda üldtunnustatud normidest. Äärmuslikke usugruppe iseloomustab millegi või kellegi vastu sõdimine. Vastaseks võib olla keegi või miski konkreetne objekt või mõni idee või arusaam. Pideva võitluse tagajärg võib olla suhete pingestumine ühiskonnaga, kuni avaliku vaenuni välja. Grupp näitab ühiskonnale "paremat nägu" vaid uute liikmete värbamisel.

Osadus:
Väljendab grupi kokkuliidetuse määra. Äärmuslike usuliikmete osadus on kõrgenenud ja avaldub tavalisest suurema kokkuliidetuse kaudu. Osaduskonda võidakse eelistada perekonnale. On võimalik oma minatunde kaotamine ja enda tunnetamine "meie" kaudu. Ühtekuuluvustunne ei pruugi rajaneda sõprusel vaid ühise eesmärgi teenimisel. Ühtekuuluvustunnet võib aidata suurendada rituaal.
Kõrgenenud osaduse puhul kehtestab grupp inimese üle täieliku kontrolli, luuakse sõltuvus grupist, sunnitakse järgima grupi ideoloogiat ja käitumisviise. Tekib kultuslik suhe, mille tekkimist soodustab kontroll ja liidrikesksus. Kontrolli all saamiseks on oluline: grupi surve, liikmete kurnamine ja väsitamine, kriitilise- ja analüüsiva mõtlemise taunimine, grupi isoleerimine ümbritsevast elust, isikupära mahasurumine.
"Äärmusgrupi liidri vajalikuks omaduseks on peetud karismaatilisust. Juba religioonisotsioloogia klassikuid Max Weber on väljendanud mõtet, et uue liikumise suudab luua see, kes suudab kehastada teiste jaoks üleloomulikku, jagada tõotusi ja lubadusi, ilmutada tavatut jõudu ja liita inimesi enda ümber."

.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Uudised ja seaduspärasused Kõik ajad on GMT + 3 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


© 2001, 2005 phpBB Group