Arengumaagide Foorum Arengumaagide Foorum
Kuula: Arengumaagide esinemised nõmme raadios.
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse  Jutukas 

Surmanuhtluse õigsus, mõttekus?

 
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Elu kui süsteem
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Hiievana
Tumeroheline päike
Tumeroheline päike


Liitunud: 21 Dets 2003
Postitusi: 163
Asukoht: Koluvan

PostitusPostitatud: Reede Jan 09, 2004 4:24 pm    Teema: Surmanuhtluse õigsus, mõttekus? Vasta viitega

Suht palju on vaieldud sellel teemal.Selline elu-surma teema, mis on ilmselt inimkonna hällist saati päevakorras olnud nii ühel kui teisel kujul.Eks ta diferentseerub pigem erinevate kultuuride vahel, mida erinevates ühiskondades kujunenud maailma pilt ette näeb ning kuidas seletab.Minu enda arvamus sellest on suhteliselt kõikuv, vastavalt meelestatusele mingite keisside puhul.Jälgides eesti ühiskonda, siis vahel tekib küll mõte, et miks ei võiks meil surmanuhtlus kehtida?Olen mõelnud ja järeldanud, et surmanuhtlus pigem pole moraalselt õige.Ühelgi inimesel pole ju õigust otsustada teise inimese elu või surma üle, kuigi tapja ise on süüpingis just endale sellise õiguse võtmise tagajärjel.Minu arvates iga kohtusüsteem on mingit moodi omakohtusüsteem.Minu arvates on vale, et õigluse jumalanna, Justice, silmad on kinni seotud - see sümboliseerib minu jaoks mingit pimedust ning ma ei saa seda aktsepteerida.Totaalsed organisatsioonid on inimese aitamiseks.Elust kõrvaldamine on liialt mehaaniline vahend, see on robustne tagajärgede kõrvaldamine.Arvan, et tõelised killerid, kelle psüühika on n.ö. väärastunud, ei hooli eriti palju neid teatud tegude sooritamisel ootavast surmast.Järgnevalt oleks nüüd hea saada teiepoolseid arvamusi selle kohta.
_________________
- inimene lõi jumala -
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
ork



Liitunud: 20 Dets 2003
Postitusi: 1270

PostitusPostitatud: Laup Jan 10, 2004 9:10 pm    Teema: Surmanuhtlus Vasta viitega

Ma ei poolda surmanuhtlust.
Igal inimesel peaks olema võimalus ennast muuta.
Surmanuhtlus on selle võimaluse äravõtmine.
Kui ma lähtun sellest , et inimene sünnib ikka ja jälle uuesti, siis talle ju antakse võimalus seda tehe.
Teistel inimestel ei tohiks olla õigust sekkuda loodusseadustesse.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
arre
Valge päike
Valge päike


Liitunud: 25 Dets 2003
Postitusi: 18
Asukoht: Viljandimaa

PostitusPostitatud: Püh Jan 11, 2004 4:50 pm    Teema: Vasta viitega

olen nõus ,et meil pole seda õigust võtta teiseld inimeselt elu kui selline.kui see tüüp võttis teiselt elu siis kannab ta igal juhul vastust kas ta soovib seda või ei.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Onkel
Hall päike
Hall päike


Liitunud: 14 Jan 2004
Postitusi: 69

PostitusPostitatud: Kolm Jan 14, 2004 5:36 pm    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:15 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
arre
Valge päike
Valge päike


Liitunud: 25 Dets 2003
Postitusi: 18
Asukoht: Viljandimaa

PostitusPostitatud: Kolm Jan 14, 2004 7:56 pm    Teema: Vasta viitega

jah milleks raisata nende peale raha ja muid resursse .tagada neile sama mis nemad oma ohvritele tegid.minu arust on ikka see jama väheke.kuigi nad oma tegu ei teadvusta ,ega mõista millised tagajärgi see annab. aga vastuse annaavad nad igal juhul nii meie seas ,kui teispoolsuses.
on ka nii jutunud ,et mõistetakse surma ja viiakse see täide ,kui tuleb välja ,et oli hoopis süütu selles teos. elu aga on juba võetud..
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Onkel
Hall päike
Hall päike


Liitunud: 14 Jan 2004
Postitusi: 69

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 9:56 am    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:16 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
kerca
Beez päike
Beez päike


Liitunud: 7 Jan 2004
Postitusi: 203

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 11:21 am    Teema: Vasta viitega

Aga see teema, et kui määratakse surmanuhtlus, siis keegi peab selle täide viima. Millisele inimesele pannakse siis see kohustuslik süü võtta teiselt elu - loome küll mõrtsuka tapmiseks uue mõrtsuka

ja kui tapmise karistus on tapmine, siis peaksime ju uut mõrtsukat karistama, määrates talle surmanuhtlus ja ...

Ei, nüüd lähen ma pambusesse Laughing

Ühesõnaga, surmanuhtlus pole väljapääs.

Ja kas pole mõrtsukale suurem karistus see, kui ta peab ELAMA oma teadmisega, et on tapnud. No muidugi on mõnel ka sellest poogen.

Oot, kuidas see teooria oligi - selline inimene, kes ei austa elu, on madal ja vähearenenud, on oma teekonna alguses. Nagu laps. Kui laps teeb pahandust, kuidas siis oleks õige karistada - ihunuhtlus või selgitamine...

Kuigi vangla pole küll mingi hüva koht kasvatamiseks ja arendamiseks - kui, siis ainult kurjategia profesiooni tõstmise asutus e ülikool
_________________
üks konn astus usinasti mööda teed, oo-jaa ja-jaa
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Hiievana
Tumeroheline päike
Tumeroheline päike


Liitunud: 21 Dets 2003
Postitusi: 163
Asukoht: Koluvan

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 3:33 pm    Teema: Vasta viitega

Nojah see ressursside ebaõiglane ümberjaotamine on mindki mõtlema pannud.Põhjus, miks me eestis peaksime neid inimvarje ülalpidama, on suhteliselt olematu.Meil on vististi euroopas enim vange tuhande elaniku kohta, ning oma ühiskonna kõrge järjega me just väga marulist aplodeerimist esile ei kutsu.Pensioni näide eelkõneleja poolt oli väga markantne ebavõrdsuse ilming.Kuid tahes-tahtmata moraalsele tasandile sisenedes, ei leia ma mingit arukat põhjendust elust vabastamisele.Kunagi esimese EV ajal oli lisaks paljudele nutikatele asjadele olemas nö sunnitöö, mis oli selliste kergemate sulide ning päevavaraste pärusmaa.Nad tegid päevotsa rasket füüsilist tööd, said isegi mingi sümboolse rahanatukese ning tagasihoidliku peavarju.Sunnitöö ajaline kestvus sõltus muidugi kuriteo raskusastmest, kuid kaasati ka luuslangi lööjaid ning lihtsaid ümber jõlkujaid, kes oma eksistentsiga nagunii tsiviilmaailmale suuremat kasu ei toonud.Muidugi põgenemiskatse tähendas mahalaskmist - nõnda nägi ette karm reaalsus.Minu ettepanek oleks ka tänapäeval meie ühiskonnas sunnitöö kasutusele võtta.See peaks olema raske füüsiline töö, see võib tunduda labasena, kuid töö tegi ahvist inimese, ning küllap teeb ka kurjategijast.Mis oleks see, mida meil vangid võiksid teha?Ma ise pakuksin välja teetöid ning näiteks paemurdudes töötamist.Kuigi vangla on totaalse organisatsioonina ülesannetelt võrreldav AA-klubiga, kus korraldatakse samuti ümbersotsialiseerumist, siis mastaabid on vägagi erinevad ning kinnipidamisasutus tänapäeval pigem süvendab kuritegelikke kalduvusi.Viga on selles, et vangidele on võimaldatud kogu see aeg maailmas üksteisega suhelda, nii toimubki kuritegevuse õppimine, sest lävitakse ainult omasugustega.See aeg tuleb vangidelt ära võtta, nagu ajateenijalt, et too rumalusi välja ei hakkaks mõtlema.Raske töö on parim aja täide.Mina ütleksin, et mõrtsukatele oleks sobiv eluaegne sunnitöö.
_________________
- inimene lõi jumala -
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Onkel
Hall päike
Hall päike


Liitunud: 14 Jan 2004
Postitusi: 69

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 5:32 pm    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:16 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Hiievana
Tumeroheline päike
Tumeroheline päike


Liitunud: 21 Dets 2003
Postitusi: 163
Asukoht: Koluvan

PostitusPostitatud: Nelj Jan 15, 2004 9:02 pm    Teema: Vasta viitega

Heh, Onkel, ega sa praegu uudisekünnist sellega küll eriti ei rebestanud.Inimõigused ei saa kunagi täielikult valitsema ning kus iganes neid järgida püütakse, seal luuakse päevast päeva idiootsusi.Guantanamo on hea näide sellest, et need ei saa kunagi täielikult kehtima ning tavaameerika on hea näide sellest, mis tagajärgi toob liigne õiguste jagamine.Tulemus on hale ning seda püütakse ravida surmanuhtlusega, mis kõik kokku moodustab rumaluse tipp saavutuse.Keda kuradit huvitab, et vang tööd ei taha teha.Ta ise pakub ohvrile valikuvõimalusi või?
_________________
- inimene lõi jumala -
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Onkel
Hall päike
Hall päike


Liitunud: 14 Jan 2004
Postitusi: 69

PostitusPostitatud: Reede Jan 16, 2004 9:56 am    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:17 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Poder
Lilla päike
Lilla päike


Liitunud: 11 Veeb 2004
Postitusi: 432
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Veeb 11, 2004 1:31 pm    Teema: Surmanuhtlusest. Vasta viitega

Kohtupidamise tulemus ei ole mitte õiglane otsus, vaid ühiskonna hinnang kohtualusele. Surmanuhtlust tuleks rakendada retsidiivi puhul, st näiteks, et kui on juba kolmas kriminaalkaristus, tuleks juba kõne alla. Seega iga inimene, kes satub korduvalt pahandustesse, oleks teadlik riskist.
Ma ei ole nõus väitega, et tappa ei tohi, sest inimesele tuleb alati anda võimalus. Võimalus oli juba enne, kui me vaatleme sellist ühiskonna poolt heakskiidetud tapmist.
Mis puutub asja usulisse külge, siis siin on ju väga palju variante. Näiteks minu usk ei keela tapmist, kuid ta ka ei õhuta sellele. Ma usun, et minu jumalal on üsna ükskõik, kuidas inimesed surevad ning kui ta ka oma kummardajatele veidi mugavamat elu ja surma võimaldab, siis ikka ainult seepärast, et see talle kasulik on.
_________________
Kui teid huvitavad minu usulised tõekspidamised, siis uurige järgi Püha Joosepi koduleheküljelt
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Johannes Tee
Valge päike
Valge päike


Liitunud: 10 Veeb 2004
Postitusi: 23

PostitusPostitatud: Kolm Veeb 11, 2004 2:21 pm    Teema: Vasta viitega

Asjale ei ole ühest vastust. Sõltub situatsioonist.

Kui on arstitädi, kiirabi, miilits, vanglad, kui elatakse mugavalt ja hästi, siis pole surmanuhtlust tarvis.

Kui ollakse pidevas ohus, kui üksikisiku eksimus võib tervele rahvale saatuslikuks saada ja igasugune anarhia võib lõppeda hävinguga, siis on surmanuhtlus paratamatu.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
ork



Liitunud: 20 Dets 2003
Postitusi: 1270

PostitusPostitatud: Kolm Veeb 11, 2004 10:20 pm    Teema: Vasta viitega

johannes tee

küsin ühe asja.
kas inimene elab ühe korra või mitmeid kordi?
kui selles kokku leppida(omavahel kasvõi), siis sellest lähtuvalt saaks jõuda loogilise järelduseni.
-- kui inimene elab ühe korra( nagu ateistid arvavad, või äkki kristlased ka?), siis tähendab surmanuhtlus selle ainukese ja püha katkestamist.
milline peab olema kuritegu, et võtta endale vastutus selle katkestamise eest?
--kui inimene elab mitmeid kordi, siis poleks nagu suurt vahet, kui pikk konkreetne elu on... ainult üks nõks on... inimene on teadlik ainult selle sama elu ajal, millise tagajärje mingi tegu toob, kui elu katkestada, näeb ta eelmiste elude tagajärgi, ega saa teha järeldusi ja ennast muuta, kuna ei ole teadlik põhjusest.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Johannes Tee
Valge päike
Valge päike


Liitunud: 10 Veeb 2004
Postitusi: 23

PostitusPostitatud: Nelj Veeb 12, 2004 4:09 pm    Teema: Vasta viitega

ork kirjutas:
küsin ühe asja.
kas inimene elab ühe korra või mitmeid kordi?


Ma võin öelda oma arvamuse - ühe korra. Aga see ei oma antud probleemi suhtes tähtsust.

Inimese tapmine on halb, olgu see inimene milline tahes. Aga inimene on animal sociale & politicum. Kui sureb 10 inimest, siis on see veel halvem. Kui on valida esimese või teise vahel, siis teine on halvem. See on raske valik kahe halva vahel.

Kujutlege hetkeks situatsiooni - valige mingi hulk tuttavaid, mitte ainult toredaid inimesi vaid kõikvõimalikke, sadakond. Kujutlege, et need inimesed sattuvad kõrbesse, peavad seal ellu jääme ja teie olete nende valitseja. Üks nende hulgast on lohakas, ei pese oma potti millest sööb. Poti sisu läheb pahaks, see inimene saab haiguse, haigusest tekkib epideemia. Mida selle inimesega teha? Milline otsus langetada? Oleks seal kaasas arstitädi ja kiirabi oleks lihtne. Kujutlegem, et pole.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Hiievana
Tumeroheline päike
Tumeroheline päike


Liitunud: 21 Dets 2003
Postitusi: 163
Asukoht: Koluvan

PostitusPostitatud: Nelj Veeb 12, 2004 8:27 pm    Teema: Vasta viitega

<<Ma ei ole nõus väitega, et tappa ei tohi, sest inimesele tuleb alati anda võimalus.>>

Me räägime surmanuhtlusest.Surmaotsuse täideviiale tuleb anda võimalus???Või kellele???
_________________
- inimene lõi jumala -
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Ikonoklast



Liitunud: 15 Veeb 2004
Postitusi: 5

PostitusPostitatud: Püh Veeb 15, 2004 8:12 pm    Teema: Vasta viitega

Ma nüüd üritan summeerida oma arvamust.


Mina olen täielikult surmanuhtluse vastu. Alati peab leiduma mingi teine võimalus.

Surmanuhtlus tänapäeva maailmas on minu silmis konkreetne näide riigi võimetusest olukorda lahendada. Kuna muud võimalust nad ei näe, üritavad nad selliselt situtatsioonist kõik jäljed kustutada, lüües maha loo peategelase.

Nüüd alternatiive surmanuhtlusele. Vangistus? Väga vana vahend, aga väga mõjuv -
a) ümberkasvatamisefekt nende kurjategijate puhul, kes pole paadunud. Ehk siis need, kes "kogemata" kuriteo toime panid, ehk siis mingi ekstreemse olukorra sunnil.
b) ühiskonnast isoleerimise efekt paranemislootuseta kriminaalide puhul.

Aga vangide ülalpidamiskulud? Tõsine probleem. Miks peab vang elama paremini kui mõni vaba inimene ning samas selle heaks mitte midagi tegema? Lahendus: tagasi sisse viia sunnitöö. Ehk siis - vang peab oma toidu ning muu samamoodi välja teenima nagu iga teine inimene. Kui ei tööta, siis ei söö, las sureb maha. See oli tema oma valik.



Tagasi surmanuhtluse teemadele. Vastuväiteid:

Brutaalne, julm. Justkui tagasi pimedasse minevikku. Lisaks sellele pean ma hukkamist keskmisest mõrvast kohutavamaks. Mõrvatut pussitatakse selja tagant, tema ei tea asjast lõpuni midagi. Ent surmamõistetu peab pidevalt ootama ja ootama, tihti kuid või aastaid. Siis viiakse ta tapapakule, järsku lükatakse värk edasi, veel ootamist... Seaduse poolt soositud piinamismoodus? Jääb küll selline mulje.

Süütute hukkamine. Kui mõrvar hoiab suu lukus ning ohver teeb seda niikuinii, siis ei saa ju iial milleski kindel olla. Kuid ka lihtsamates situatsioonides on pärast välja tulnud, et see, kes maha lasti, polnudki milleski süüdi. Elu tagasi anda ei saa, mis teha? Siinkohal hea tsitaat Sõrmuse Vennaskonnast - "Paljud, kes elavad, väärivad surma. Ent ka paljud, kes surevad, vääriksid elu. Suudad sa neile seda tagasi anda? Kui ei, siis ära pilla nii kergekäeliselt surmaotsuseid." Suurepärased read.

Ohver juba on elavate kirjast lahkunud. Kas oleks vaja veel teist surnut, ehk siis seda, kes süüdi mõistetakse ning maha lastakse. Või nõuab rahvas ikka veel tsirkust?

Tapjate vale hindamine. Seadus käsitleb üldiselt kõiki mõrva sooritanuid ühtviisi mõrvaritena. Kuid tegelikkuses pole see nii. Suurem osa tapjatest ei ole paadunud killerid. Tõenäoliselt edaspidi võtaksid nad elu pigem endalt kui kelleltki teiselt, olles näinud, mis tunde tapmine tekitab. Nad olid lihtsalt mingil viisil väljapääsmatusse olukorda sattunud ning tapmine kui lahendus toimus hetke ajel. Kas on õigus sellist isikut, kes on võibolla hea ja lahke inimene, mõrvariks tembledada? Minu arust mitte.

Ohvri perekond (kui seda on), kaotas ohvri näol ühe liikme. Ehk oli see pere toitja? Kahetsusväärne lugu. Kuid võib-olla on ka süüdimõistetu samasugune pereisa. Kas nüüd tuleb tema perekonnalt toitja samuti ära võtta? Ja kui mõrvari lapsed jäävad isata, milles nemad süüdi on? Kas nende tulevases viletsuses (mis üpris kindel on: vaesus, vaimne muserdatus) võib nende endi eksistentsi süüdistada? Seljuhul jääb õigussüsteemi järele kahjukannatajaks ikkagi täielikult süütu inimene, ehk siis peaaegu igaüks, kes mingil moel mõrva või selle asjaosalistega seotud on.


Ehk siis kokkuvõtteks - surmanuhtlus ei tee muud, kui rahuldab verejanulise ühiskonna kättemaksuhimu, pannes kõik, kes sellest hukkamisest mingit rahuldust saavad, otsekohe paadunud maniakkide rolli. Lisaks sellele otsest kasu ei saa hukkamisest keegi, pigem tekitab see uutes inimestes kibestumist. On's seda kõike vaja?
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Onkel
Hall päike
Hall päike


Liitunud: 14 Jan 2004
Postitusi: 69

PostitusPostitatud: Esm Veeb 16, 2004 6:01 pm    Teema: Vasta viitega

Twisted Evil

Viimati muutis seda Onkel (Reede Märts 05, 2004 4:17 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Ikonoklast



Liitunud: 15 Veeb 2004
Postitusi: 5

PostitusPostitatud: Esm Veeb 16, 2004 7:11 pm    Teema: Vasta viitega

Onkel kirjutas:
Ikonoklast kirjutas:
Mõrvatut pussitatakse selja tagant, tema ei tea asjast lõpuni midagi. Ent surmamõistetu peab pidevalt ootama ja ootama, tihti kuid või aastaid. Siis viiakse ta tapapakule, järsku lükatakse värk edasi, veel ootamist... Seaduse poolt soositud piinamismoodus? Jääb küll selline mulje.


Aga kes käsiks sel mõrvaril sedasi talitada
Miks peaksime temaga inimlikumalt käituma kui tema meiega???


Onkel kirjutas:
Ikonoklast kirjutas:
Ohver juba on elavate kirjast lahkunud. Kas oleks vaja veel teist surnut, ehk siis seda, kes süüdi mõistetakse ning maha lastakse. Või nõuab rahvas ikka veel tsirkust?


Mitte tsirkust vaid õigust.
Mis õigus on mõrvaril kustutada teise inimese eluküünal aga tema eluküünalt kustutada ei või


Aga miks peaksid sellega tegelema inimesed kohtusüsteemis ehk siis need, kes ei kurjategija ega ohvriga mingil moel seotud polnud? Seljuhul oleks ainuõige, et kogu kohtumõistmine anda üle ohvri lähimatele sugulastele.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Hiievana
Tumeroheline päike
Tumeroheline päike


Liitunud: 21 Dets 2003
Postitusi: 163
Asukoht: Koluvan

PostitusPostitatud: Püh Märts 21, 2004 11:48 pm    Teema: Vasta viitega

Praegu mõtlen, et surmanuhtluse kasutamine ei olenegi niivõrd valitsevast riigikorrast - demokraatia või mitte, autoritarism või mitte, sõjaväeline või usu-fundamentaalne diktatuur.Näiteks kõigi riikide iidol USA keevitab "tähtede ja triipude" lehvides parima kõrgepinge toel neid samu ühiskondlikke jääkprodukte, kuigi meedias esitatakse 24x7 lastelaulu pealkirjaga "demokraatia häll".Tundub, et riikide suurus, nii geograafiline kui majanduslik-poliitiline võimsus seavad teatavad absoluutsed tingimused.Ma ei oska öelda, kas see on riiklik, administratiivne enesekehtestus või mingi dogmaatika, kuid võttes ette sellised föderaalsed gigandid nagu USA ja Vene, siis neil kahel on üsna väärastunud nägemus demokraatiast ning ühine heakskiit surmanuhtlusele.Väiksemad sõsarad liitriigid ja lapseohtu unitaarriigid ei pea oma kodanikke mingite totaalsete "meeldetuletustega" turgutama, poliitikud muidugi köhivad sama moodi tolmu, ent killerid jäävad oma vip kongidesse satti passima ja pleikut mängima, kuniks sots.dem vahetab mähkmeid ja topib putru suhu.Teisalt võib jällegi selle surmanuhtluse tagapõhi väljenduda omalaadse kaitsevahendina inimeste vastu.Mida suurem riik, seda rohkem leidub teisitimõtlejaid, marginaalseid inimgruppe, ühesõnaga kirju nagu pedede lipp.Kõik need "teisitimõtlejad" on riigi silmis võimuõõnestajad nagu jeesuski ning surmanuhtlus tuleb siinkohal appi sisepoliitilise vahendina inimesest vabanemiseks.Ühelgi suurriigil, riigikorrast olenemata, ei ole mingeid probleeme kirjutatud seadustest möödavaatamisega, surmanuhtlus omab minu arvates lisandväärtuse positsiooni.Mida suurem riik, seda võimsamalt peseb propagandamasin kodanike ajusid - lisaks "väga pahadele" killeritele, jalutavad mööda rohelist linolempõrandakatet elektritoolile ka sellised vennikesed, kel on miskit võimu kohta öelda olnud.Surmanuhtlus on absoluutne vahend kõvaldamaks dissidente, meediale poseeritakse seda hirmutamise eesmärgil.Näiteid võib tuua Venemaalt tset¹eenide välikomandöride kohta - pikema jututa surmanuhtlus.USA-st ning Guantanamost ja islamipaharettidest rääkimata.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Elu kui süsteem Kõik ajad on GMT + 3 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


© 2001, 2005 phpBB Group