Arengumaagide Foorum Arengumaagide Foorum
Kuula: Arengumaagide esinemised nõmme raadios.
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse  Jutukas 

küsitlus muinasjuttudest
Mine lehele Eelmine  1, 2
 
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Teispoolsuse maailmad.
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  

mis on sinu jaoks muinasjutud?
allegoorilised lood
4%
 4%  [ 1 ]
lastele mõeldud jutukesed
0%
 0%  [ 0 ]
kellegi hea fantaasialend
4%
 4%  [ 1 ]
igapäevase tõsielu kavalad ja piltlikud kirjeldused
13%
 13%  [ 3 ]
tobe lillutamine
0%
 0%  [ 0 ]
otsekirjeldused teistest reaalsustest/sagedustest
4%
 4%  [ 1 ]
teisikute elu
4%
 4%  [ 1 ]
paralleelmaailmad
13%
 13%  [ 3 ]
iseesnesest mõistetav (ja üldiselt mahavaikitav) osa elust
21%
 21%  [ 5 ]
kuule, ma parem kirjutan ise, mis on muinasjutud
13%
 13%  [ 3 ]
ei tea, mingi arusaamatu värk
0%
 0%  [ 0 ]
pole kunagi sellele eriti tõsiselt mõelnud
4%
 4%  [ 1 ]
osa ajaloopärandist
17%
 17%  [ 4 ]
Kokku Hääli : 23

Autor Teade
Itika
Heleroheline päike
Heleroheline päike


Liitunud: 13 Mai 2004
Postitusi: 810

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 11:25 am    Teema: Vasta viitega

Kas keegi on näinud müügil "Düünis" kirjeldatud taro-kaarte? Need peaks olema kuusnurksed.

Muinasjutte mitut liiki.
1) Vanad müsteeriumilood, mis eelmiste tsivilisatsioonide aegu salvestati Maa infoväljadesse. Mõnelpool on neid seoses religioonidega perioodiliselt taasesitatud kas mingite tsüklivahetustega seoses (kalendrivahetus, messiatsüklid, taas-salvestus seoses poolusenihetega jms) või aastaringi pidustustel. Taotluseks teadmiste (vaimsete, energeetiliste struktuuride kaardid, ajaloo versioonid jms) säilitamine.
2) Preestrikeele õpikud ja säilikud. Pildikeelsed lood, mille kujunditel on mitu ülestikust tähenduskihti. Lood erinevatest reaalsustest, teisikute maailmade kirjeldused. Põhimõtteliselt sama, mis eelmine variant, kuid aglusest peale orienteeritud laulmisele, jutustamisele, hiljem kirjapanekule. Üleminekuvariant punkt 1 ja 2 vahel on laulumängud. Niinimetatud jutustused jõust. Siia kuuluvad ka preestrikeelsed seletused igapäevaelus toimuvate sündmuste energeetiliste tagamaade kohta.
3) Nägemuslikud lood. Inimene tajub tegelikult palju rohkem, kui ühiskondlik soodumus tal arvata lubab. Kirjanikele on ühiskonna poolt antud "ametlik" luba lugusid välja mõelda ja fantaseerida. Need fantaasiad aga on tihti tajumusised seoses punktides 1 ja 2 äratoodud säilikutega, nägemused erinevatest reaalsustest, mineviku- ja tulevikuvariantidest, inimese ja kõiksuse energeetilistest struktuuridest. Kirjanikud kasutavad tihti pildikeelt ise seda teadlikult õppimata - see on üks inimolemuse osa (see rebaste ja muude loomade nägemine, mida Tok nõidade võistlustel metsavahel demonstreeris). Küsimus on vilumuses. Ilma selge teadlikkuseta loodud fantaasia või ka tavakirjandus on vaimses mõttes suht-koht kaootiline nähtus.

Eredamaid näiteid punkt 3 kohta:
* "Resident Eavil" - elu pärast surma lahkunu silme läbi - paljud ei saa aru, et on surnud, mõned kukuvad kohaikeks kangelasteks, mõned taipavad, et on vaja lahkuda järgmisele tasandile (ennast kütuseveokiga õhku lastes - filmi viimase osa lõpus on puhas messiamüsteeriumi tsitaat "... ja ta võttis lahkudes endaga paljusid kaasa...").
* Bret Easton Ellis "Ameerika psühhopaat" - destruktiivse teadvusvoolu realistlik kirjeldus
* Betti Alveri luule - "lennud teistesse sfääridesse"
* Frank Herbert "Düün" (kogu kupatus, kõik osad)
* Neil Gaimani raamatud ning mitte unustada tema koomiksit "Sandman"
* A. H. Tammsaare "Tõde ja õigus" (kõik osad), ja loomulikult "Põrgupõhja uus Vanapagan".

Mõnes mõttes võib kolmanda punkti alla mahutada kogu ilukirjanduse ning alaliigina filmikunsti (kah lugude jutustamine).

Kommentaar punkt 2 kohta. Eestlased tihti näägutavad 19. saj. lõpu muinasjutuautoreid, kes "nagu kompileerisid ja viksisid saksapäraseid muinasjutte eesti muinasjuttude pähe". Tänud neile, et nood "saksikud" asjale pihta said! Kristluse-eelse aja kultuuriruumis, kus läänepoolsed soomeugrilased ei olnud veel indoeuroopastunud olid needsamad lood olemas. Germaanlased hakkasid oma mälumahtu kirjutamisega vähendama palju varem kui meie, seepärast on neil need lood ka varakumalt kirjas. Saksastamise ajal said ühe ruumi kaks otsa jälle kokku. Pildid ei tunne keelt (saksa, prantsuse, hispaania, eesti, vene jne). Rapuntsel on vanem nähtus kui riigipiirid Cool ning pole tähtis, kas ta on praegu prantslane, goot, saks, kelt või muu.
_________________
Must Kaardivägi
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Norn
Indigo päike.
Indigo päike.


Liitunud: 22 Märts 2008
Postitusi: 3485
Asukoht: P6lva

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 2:30 pm    Teema: Vasta viitega

Ma ka aegajalt mõne raamatu ikka loen, "Meremaa võlur" oli päris hea, neid raamatuid loeks uuesti küll, kummalisel kombel ma ei mäletagi enam mitu osa omalajal sai loetud, Mingi "Krabat" oli ka päris huvitav. "Düünist" olen vaid mingit 80-date filmi näinud, pold paha, raamat oleks kindlasti parem.
aa, minu jaoks on muinasjutud õpetlikud paralleelilmad.
_________________
Pole olemas kaht ühesugust asja.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
haldjanool
Arengumaag


Liitunud: 17 Märts 2005
Postitusi: 5797
Asukoht: goriolisi tuules

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 3:40 pm    Teema: Vasta viitega

ma düüni tausta tean ja ei kommenteeriks seda, mis asi see on, mida ta kirjeldab.
suht õigesti, muide.
6-nurksest tarost taipan, et see on üles ehitatud 6süsteemi peale (jõud), mitte 4ndsüsteemi peale. ja laotakse kärjena.
minu andmetel maa peal seda veel joonistatud pole - aga mis tähtsam, kirjeldatud pole.
sest asi ei koosne joonistamisest.
asi koosneb sisust - kirjeldusest.
väline kuju on vorm selle kirjelduse ümber, mis peab seda toetama.
st, adekvaatset süsteemi ilma kirjelduseta ei tule.
kui ka keegi palja joonistusega välja tuleb, siis see ei toida, puudub süsteemi loov alus ja arvan, et me pole selleks tõeliseks 6nurksesks taorks veel valmis.
_________________
just before the darkness...
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
viplala
Arengumaag


Liitunud: 19 Juun 2004
Postitusi: 2042
Asukoht: sõawäljal

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 4:17 pm    Teema: Vasta viitega

joonistatud pilt asub kuskil sõnalise kirjelduse ja alateadvuses asuva kujundi vahepeal

Minu arusaamist mööda on kirjeldus üldse laiem mõiste, võib ka pildina esineda.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
haldjanool
Arengumaag


Liitunud: 17 Märts 2005
Postitusi: 5797
Asukoht: goriolisi tuules

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 4:38 pm    Teema: Vasta viitega

viplala kirjutas:
joonistatud pilt asub kuskil sõnalise kirjelduse ja alateadvuses asuva kujundi vahepeal

Minu arusaamist mööda on kirjeldus üldse laiem mõiste, võib ka pildina esineda.


võib küll.
vahel mõni kirjeldus ainult pildina ongi edasi antav.
aga süsteemi vist ühe pildina küll kirjeldada ei anna.
_________________
just before the darkness...
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Marith
Hall päike
Hall päike


Liitunud: 11 Okt 2008
Postitusi: 57
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 7:12 pm    Teema: Vasta viitega

mõni kirjeldus jällegi ainult muinasjutuna edasiantav
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
naine
Kollane päike
Kollane päike


Liitunud: 23 Jan 2007
Postitusi: 735

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 7:22 pm    Teema: Vasta viitega

http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/isik?72

Lugesin Ursula K. Le Guin raamatud juba ammu ilma läbi, üks minu lemmik kirjanikke kahtlemata !

Düüni esimesed osad on läbi loetud ka.. aga neid raamatuid vist on 6 ! Aga Hyperion on üks mu lemmik raamat olnud alati Smile

Ma võiks isegi öelda, et kõik raamatud loovad mõnes mõttes egregori, kui inimesed loevad seda siis nad liituvad antud egregoriga. Ma ei teagi, kui hea või paha see on, aga kindlasti vajalik. Raamatud arendavad inimese mõttemaailma, seega kirjanikud suudavad inimesi mõjutada.

Mina olen ise väga suur lugeja, saan kuskile minna ja rännata ja tõeliselt neid maailmasid nautida. Elan väga sisse alati. Mõnes mõttes on see nagu puhkus sellest tegelikusest.

6 nurkesed tarod muide kõlavad toredasti Smile
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Teispoolsuse maailmad. Kõik ajad on GMT + 3 Tundi
Mine lehele Eelmine  1, 2
Lehekülg 2, lehekülgi kokku 2

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


© 2001, 2005 phpBB Group