Arengumaagide Foorum Arengumaagide Foorum
Kuula: Arengumaagide esinemised nÔmme raadios.

KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsőnumite lugemiseks logi sissePrivaatsőnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse  Jutukas 

kĂŒsitlus muinasjuttudest
Mine lehele Eelmine  1, 2

Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Teispoolsuse maailmad.
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  

mis on sinu jaoks muinasjutud?
allegoorilised lood
4%
 4%  [ 1 ]
lastele mÔeldud jutukesed
0%
 0%  [ 0 ]
kellegi hea fantaasialend
4%
 4%  [ 1 ]
igapÀevase tÔsielu kavalad ja piltlikud kirjeldused
13%
 13%  [ 3 ]
tobe lillutamine
0%
 0%  [ 0 ]
otsekirjeldused teistest reaalsustest/sagedustest
4%
 4%  [ 1 ]
teisikute elu
4%
 4%  [ 1 ]
paralleelmaailmad
13%
 13%  [ 3 ]
iseesnesest mĂ”istetav (ja ĂŒldiselt mahavaikitav) osa elust
21%
 21%  [ 5 ]
kuule, ma parem kirjutan ise, mis on muinasjutud
13%
 13%  [ 3 ]
ei tea, mingi arusaamatu vÀrk
0%
 0%  [ 0 ]
pole kunagi sellele eriti tÔsiselt mÔelnud
4%
 4%  [ 1 ]
osa ajaloopÀrandist
17%
 17%  [ 4 ]
Kokku Hääli : 23

Autor Teade
Itika
Heleroheline pÀike
Heleroheline pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 11:25 am    Teema: Vasta viitega

Kas keegi on nĂ€inud mĂŒĂŒgil "DĂŒĂŒnis" kirjeldatud taro-kaarte? Need peaks olema kuusnurksed.

Muinasjutte mitut liiki.
1) Vanad mĂŒsteeriumilood, mis eelmiste tsivilisatsioonide aegu salvestati Maa infovĂ€ljadesse. MĂ”nelpool on neid seoses religioonidega perioodiliselt taasesitatud kas mingite tsĂŒklivahetustega seoses (kalendrivahetus, messiatsĂŒklid, taas-salvestus seoses poolusenihetega jms) vĂ”i aastaringi pidustustel. Taotluseks teadmiste (vaimsete, energeetiliste struktuuride kaardid, ajaloo versioonid jms) sĂ€ilitamine.
2) Preestrikeele Ă”pikud ja sĂ€ilikud. Pildikeelsed lood, mille kujunditel on mitu ĂŒlestikust tĂ€henduskihti. Lood erinevatest reaalsustest, teisikute maailmade kirjeldused. PĂ”himĂ”tteliselt sama, mis eelmine variant, kuid aglusest peale orienteeritud laulmisele, jutustamisele, hiljem kirjapanekule. Üleminekuvariant punkt 1 ja 2 vahel on laulumĂ€ngud. Niinimetatud jutustused jĂ”ust. Siia kuuluvad ka preestrikeelsed seletused igapĂ€evaelus toimuvate sĂŒndmuste energeetiliste tagamaade kohta.
3) NĂ€gemuslikud lood. Inimene tajub tegelikult palju rohkem, kui ĂŒhiskondlik soodumus tal arvata lubab. Kirjanikele on ĂŒhiskonna poolt antud "ametlik" luba lugusid vĂ€lja mĂ”elda ja fantaseerida. Need fantaasiad aga on tihti tajumusised seoses punktides 1 ja 2 Ă€ratoodud sĂ€ilikutega, nĂ€gemused erinevatest reaalsustest, mineviku- ja tulevikuvariantidest, inimese ja kĂ”iksuse energeetilistest struktuuridest. Kirjanikud kasutavad tihti pildikeelt ise seda teadlikult Ă”ppimata - see on ĂŒks inimolemuse osa (see rebaste ja muude loomade nĂ€gemine, mida Tok nĂ”idade vĂ”istlustel metsavahel demonstreeris). KĂŒsimus on vilumuses. Ilma selge teadlikkuseta loodud fantaasia vĂ”i ka tavakirjandus on vaimses mĂ”ttes suht-koht kaootiline nĂ€htus.

Eredamaid nÀiteid punkt 3 kohta:
* "Resident Eavil" - elu pĂ€rast surma lahkunu silme lĂ€bi - paljud ei saa aru, et on surnud, mĂ”ned kukuvad kohaikeks kangelasteks, mĂ”ned taipavad, et on vaja lahkuda jĂ€rgmisele tasandile (ennast kĂŒtuseveokiga Ă”hku lastes - filmi viimase osa lĂ”pus on puhas messiamĂŒsteeriumi tsitaat "... ja ta vĂ”ttis lahkudes endaga paljusid kaasa...").
* Bret Easton Ellis "Ameerika psĂŒhhopaat" - destruktiivse teadvusvoolu realistlik kirjeldus
* Betti Alveri luule - "lennud teistesse sfÀÀridesse"
* Frank Herbert "DĂŒĂŒn" (kogu kupatus, kĂ”ik osad)
* Neil Gaimani raamatud ning mitte unustada tema koomiksit "Sandman"
* A. H. Tammsaare "TÔde ja Ôigus" (kÔik osad), ja loomulikult "PÔrgupÔhja uus Vanapagan".

MÔnes mÔttes vÔib kolmanda punkti alla mahutada kogu ilukirjanduse ning alaliigina filmikunsti (kah lugude jutustamine).

Kommentaar punkt 2 kohta. Eestlased tihti nÀÀgutavad 19. saj. lĂ”pu muinasjutuautoreid, kes "nagu kompileerisid ja viksisid saksapĂ€raseid muinasjutte eesti muinasjuttude pĂ€he". TĂ€nud neile, et nood "saksikud" asjale pihta said! Kristluse-eelse aja kultuuriruumis, kus lÀÀnepoolsed soomeugrilased ei olnud veel indoeuroopastunud olid needsamad lood olemas. Germaanlased hakkasid oma mĂ€lumahtu kirjutamisega vĂ€hendama palju varem kui meie, seepĂ€rast on neil need lood ka varakumalt kirjas. Saksastamise ajal said ĂŒhe ruumi kaks otsa jĂ€lle kokku. Pildid ei tunne keelt (saksa, prantsuse, hispaania, eesti, vene jne). Rapuntsel on vanem nĂ€htus kui riigipiirid Cool ning pole tĂ€htis, kas ta on praegu prantslane, goot, saks, kelt vĂ”i muu.
Norn
Indigo pÀike.
Indigo pÀike.

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 2:30 pm    Teema: Vasta viitega

Ma ka aegajalt mĂ”ne raamatu ikka loen, "Meremaa vĂ”lur" oli pĂ€ris hea, neid raamatuid loeks uuesti kĂŒll, kummalisel kombel ma ei mĂ€letagi enam mitu osa omalajal sai loetud, Mingi "Krabat" oli ka pĂ€ris huvitav. "DĂŒĂŒnist" olen vaid mingit 80-date filmi nĂ€inud, pold paha, raamat oleks kindlasti parem.
aa, minu jaoks on muinasjutud Ôpetlikud paralleelilmad.
haldjanool
Arengumaag

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 3:40 pm    Teema: Vasta viitega

ma dĂŒĂŒni tausta tean ja ei kommenteeriks seda, mis asi see on, mida ta kirjeldab.
suht Ôigesti, muide.
6-nurksest tarost taipan, et see on ĂŒles ehitatud 6sĂŒsteemi peale (jĂ”ud), mitte 4ndsĂŒsteemi peale. ja laotakse kĂ€rjena.
minu andmetel maa peal seda veel joonistatud pole - aga mis tÀhtsam, kirjeldatud pole.
sest asi ei koosne joonistamisest.
asi koosneb sisust - kirjeldusest.
vĂ€line kuju on vorm selle kirjelduse ĂŒmber, mis peab seda toetama.
st, adekvaatset sĂŒsteemi ilma kirjelduseta ei tule.
kui ka keegi palja joonistusega vĂ€lja tuleb, siis see ei toida, puudub sĂŒsteemi loov alus ja arvan, et me pole selleks tĂ”eliseks 6nurksesks taorks veel valmis.
viplala
Arengumaag

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 4:17 pm    Teema: Vasta viitega

joonistatud pilt asub kuskil sÔnalise kirjelduse ja alateadvuses asuva kujundi vahepeal

Minu arusaamist mööda on kirjeldus ĂŒldse laiem mĂ”iste, vĂ”ib ka pildina esineda.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsőnum
haldjanool
Arengumaag

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 4:38 pm    Teema: Vasta viitega

viplala kirjutas:
joonistatud pilt asub kuskil sÔnalise kirjelduse ja alateadvuses asuva kujundi vahepeal

Minu arusaamist mööda on kirjeldus ĂŒldse laiem mĂ”iste, vĂ”ib ka pildina esineda.

vĂ”ib kĂŒll.
vahel mÔni kirjeldus ainult pildina ongi edasi antav.
aga sĂŒsteemi vist ĂŒhe pildina kĂŒll kirjeldada ei anna.
Marith
Hall pÀike
Hall pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 7:12 pm    Teema: Vasta viitega

mÔni kirjeldus jÀllegi ainult muinasjutuna edasiantav
Tagasi üles
naine
Kollane pÀike
Kollane pÀike

PostitusPostitatud: Nelj Dets 18, 2008 7:22 pm    Teema: Vasta viitega

http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/isik?72

Lugesin Ursula K. Le Guin raamatud juba ammu ilma lĂ€bi, ĂŒks minu lemmik kirjanikke kahtlemata !

DĂŒĂŒni esimesed osad on lĂ€bi loetud ka.. aga neid raamatuid vist on 6 ! Aga Hyperion on ĂŒks mu lemmik raamat olnud alati Smile

Ma vÔiks isegi öelda, et kÔik raamatud loovad mÔnes mÔttes egregori, kui inimesed loevad seda siis nad liituvad antud egregoriga. Ma ei teagi, kui hea vÔi paha see on, aga kindlasti vajalik. Raamatud arendavad inimese mÔttemaailma, seega kirjanikud suudavad inimesi mÔjutada.

Mina olen ise vÀga suur lugeja, saan kuskile minna ja rÀnnata ja tÔeliselt neid maailmasid nautida. Elan vÀga sisse alati. MÔnes mÔttes on see nagu puhkus sellest tegelikusest.

6 nurkesed tarod muide kÔlavad toredasti Smile
Tagasi üles
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Arengumaagide Foorum -> Teispoolsuse maailmad. Kőik ajad on GMT + 3 Tundi
Mine lehele Eelmine  1, 2
Lehekülg 2, lehekülgi kokku 2

Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes

© 2001, 2005 phpBB Group